استرس داشتیم پاروها در زمان مسابقات بشکنند/ قابلیت کسب سهمیه با مدال طلا را داریم

افشین فرزام در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره خداحافظی عاقل حبیبیان از دنیای قهرمانی بعد از کسب مدال برنز، گفت: عاقل حبیبیان در سال ۲۰۱۳ نخستین مدالش با من گرفت اما متأسفانه بعد از آن در هر مسابقه‌ای شرکت می‌کرد دستش از مدال کوتاه بود. خدا را شکر می‌کنم که این دوره هم با هم کار کردیم، حبیبیان توانست در این مدت کوتاه به شرایط خوبی برسد. او می‌توانست به مدال نقره دست پیدا کند اما با فاصله بسیار کم و با ۷ صدم ثانیه مدال برنز را کسب کرد. شاید با یک پا روی مدال برنز می‌توانست نقره باشد.

* حبیبیان هنوز تمام نشده است

وی افزود: امیدوارم آخرین مدال حبیبیان نباشد من با او صحبت کردم. می توانیم در قایق دو نفره سبک وزن از او استفاده کنیم. حبیبیان جزو ورزشکاران خوب و با اخلاق ماست. از نظر فنی شرایط خوبی دارد و کاپیتان تیم من است. سعی می‌کنیم عاقل حبیبیان را حفظ کنیم او هنوز تمام نشده است. او همچنان می‌تواند برای تیم مثمرثمر باشد من هم صحبت‌هایی را با حبیبیان داشتم که قرار شد روی آنها فکر کند.

* قایقرانان ما قابلیت بالایی دارند

فرزام در ادامه درباره عملکرد قایقرانان در مسابقات قهرمانی آسیا، خاطرنشان کرد: زمانی که مسئولیت تیم مردان را قبول کردن تمام تمرکز و هدفم این بود تیم پسران را در این مدت کوتاه به حد قابل قبولی برسانم. اول خودی نشان دهند تا در فدراسیون مشخص شود این بچه ها قابلیت بالایی دارند و اگر درست هدایت شوند می شود از وجود آنها استفاده کرد.

* شروع خوبی داشتیم
سرمربی روئینگ مردان یادآور شد: تیم خوبی داشتم، از بچه ها راضی هستم، تیمی منسجم که کار کردن با آنها برایم لذت بخش بود. این تازه شروع کار است. در بانوان هم چند سال طول کشید تا پخته شوند و شرایط لازم را داشته باشند تا مدال‌های خوشرنگ‌تری کسب کنند. الان برای شروع کار خوب بود به ویژه در تک نفره سنگین وزن که جزو ماده‌های اصلی کسب سهمیه المپیک است توانستیم کار بزرگی انجام داده و مدال طلا کسب کنیم.

* روی تک نفره حساب ویژه ای باز شده است
وی همچنین با اشاره به اینکه ماده تک نفره سنگین وزن جزو رشته های سخت آسیاست، عنوان کرد: ما با این نتیجه تقریبا سهمیه پسران را تضمین کرده‌ایم. فدراسیون و کشورهای دیگر حالا روی ماده در ایران حساب ویژه‌ای باز خواهند کرد. باید حواسمان جمع باشد در روند تمرینات شرایطی را ایجاد کنیم تا در مسابقات کسب سهمیه بتوانیم پیروز میدان باشیم.

* سعی کردیم در مواد غیر المپیکی هم مدال بگیریم
فرزام با اشاره به مدال‌های کسب شده در موادی غیر از المپیک، اظهار داشت: سعی کردم غیر از مواد کسب سهمیه، قایقرانان ما در ماده‌های دیگر هم مدال کسب کنند. در ماده ۴ نفره، ۲ نفره و تک نفره سبک وزن ما مدال کسب کردیم. تقریبا تمام رشته‌ها غیر از دو نفره سنگین وزن خوب بودند. عملکردی که بچه ها در این ماده داشتند قابلیت واقعی‌شان نبود. آنها می توانستند در این ماده هم به مدال برسند که نشد. اینکه آنها جبران کرده و در ماده های دیگر مدال کسب کردند بسیار خوب است.

* باید با کیفیت کار را جلو ببریم
سرمربی روئینگ ایران به نتایج ملی‌پوشان در بازیهای آسیایی جاکارتا اشاره و عنوان کرد: بعد از شرایطی که قایقرانان بعد از جاکارتا داشتند حالا می‌توانند با روحیه بالا کارشان را ادامه دهند. باید با کیفیت بهتری کار را جلو ببریم تا از رقبا عقب نیفتیم. قطعا آنها برنامه‌های ویژه ای برای این ۶ ماه دارند که بتوانند تیم شان را آماده تر کنند.

* قابلیت کسب سهمیه با مدال طلا را داریم
وی ادامه داد: با توجه به قوانین فدراسیون جهانی، کسب سهمیه المپیک بسیار سخت شده است. هر کشوری در صورت کسب ۲ مدال طلا می تواند ۲ نفر اعزام کند. ایران این قابلیت را در مجموع مردان و زنان دارد تا برای نخستین بار مدال طلا بگیریم. این کار بزرگی خواهد بود چون تا به حال با مدال طلا هیچ وقت سهمیه نگرفته ایم.

* معرفی ورزشکاران چهره در سال‌های مختلف
فرزام همچنین درباره معرفی ورزشکاران چهره با قایقرانانی که در این سال‌ها با آنها کار کرده، تصریح کرد: سعی کردم با هر گروهی که شروع کردم یک برند بسازم که اولین آن در سال ۲۰۱۲ سولماز عباسی بود. در سال ۲۰۱۳ عاقل حبیبیان را معرفی کردم، سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مهسا جاور معرفی شد، ۲۰۱۷ هم نازنین ملایی بود. برند جدید می تواند بهمن نصیری باشد که در سنگین وزن کار بزرگی انجام داد. خوشحالم در این دوره هم کارم را به خوبی جلو ببرم.

* نیازهای روئینگ برای کسب سهمیه
سرمربی روئینگ ایران در پاسخ به این سوال که در فاصله کوتاه باقی مانده به کسب سهمیه المپیک چه چیزهایی نیاز دارد خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از ایده‌آل‌ها صحبت کنیم به یکی دو اردوی ۲۰ تا ۳۰ روزه در کشورهای صاحب سبک نیاز داریم. برگزاری اردوهای مشترک برای ایجاد انگیزه قایقرانان می‌تواند به ما کمک زیادی کند. تغذیه، پیست و به ویژه پارو از دیگر نیازهای ماست؛ باید حداقل یکی دو جفت پاروی خوب تهیه کنیم.

* استفاده از پاروهای فرسوده در مسابقات
وی افزود: در مسابقات قهرمانی آسیا هم پارو برده بودیم و هم چند پارو اجاره کردیم اما نوع پاروهای اجاره شده به گونه‌ای نبود که بهمن نصیری بخواهد با آن مسابقه دهد به همین دلیل مجبور شدیم از پاروهای فرسوده‌ای که با خودمان از ایران برده بودیم استفاده کنیم. در طول مسابقه استرس داشتیم که نکند این پارو بشکند. همه این مسائل در شرایط روحی ورزشکار تاثیر می گذارد، برای ما این اهمیت دارد که بتوانیم استرس قایقران را کم کنیم.

فرزام گفت: فدراسیون قایقرانی در این مدت از تمام برنامه‌های ما حمایت کرد من از همه کسانی که پشتیبان ما بودند تشکر می‌کنم. من هم سعی کردم شرایطی را برای ورزشکاران فراهم کنم تا دغدغه آنها کمتر شود. بچه های روئینگ همیشه مظلوم واقع می شوند امیدوارم که مسئولان درک کرده و کمک حال ما باشند.
انتهای پیام/س
 

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *